کرم ضدآفتاب
کرم ضدآفتاب چیست ؟

کرم ضدآفتاب چیست ؟

یکی از اصلی ترین لوازمی که هر شخصی باید در زندگی خود داشته و از آن استفاده کند کرم ضدآفتاب است . احتمالا از اثرات و خطرهایی که نور خورشید برای پوست به وجود می آورد اطلاع دارید .
نورخورشید دارای پرتوهای فرابنفش قدرتمند و خطرناک و پرانرژی است که می‌تواند مشکلات بسیاری از قبیل تاثیر بر DNA و ایجادجهش های ژنتیکی و درنهایت سرطان پوست را به وجود بیاورد . علاوه بر آن آفتاب سوختگی و قرمز شدن بیش از حد پوست و پیری زودرس و ایجاد چین و چروک در پوست از دیگر مضرات قرار گرفتن در مقابل نورخورشید است .

نورخورشید دارای دونوع اشعه فرابنفش UVA و UVB است که یکی از دیگری خطرناک‌تر هستند . اشعه فرابنفش UVA که طول کم و انرژی بسیار بالایی دارد می‌تواند به صورت مستقیم از لایه های اولیه پوست انسان عبور کرده و با تخریب چربی های آن به اعماق پوست برسد و همین موضوع باعث ایجاد مشکلات پوستی مانند لکه های پوستی و چین و چروک های زودرس مخصوصا در قسمت هایی که پوست بدن نازک است مانند پوست زیر چشم به وجود بیاورد .

اما اشعه فرابنفش UVB چندبرابر خطرناک تر از برادرخود یعنی UVA است و گویی رحم و مروتی ندارد . قرمزی پوست و آفتاب سوختگی ناشی از قدرت این اشعه است که هنگام مواجه شدن با آن می‌بایست سریعا از نورخورشید در امان بمانید .زیرا همین اشعه بر DNA تاثیرگذاشته و احتمال ابتلا به سرطان پوست را بسیار بالا خواهدبرد.

پس تا به الان متوجه شدیم که نورخورشید انرژی بالایی دارد و همین انرژی از پنجره منزل هم می‌تواند به راحتی عبور کند برای همین است که متخصصان پوست همیشه توصیه می‌کنند حتی در منزل هم از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید تا دچار مشکلاتی مانند خشک شدن بیش از حد پوست و قرمز شدن آن نشوید .

خرید کرم ضدآفتاب در الوبیوتی

کرم های ضدآفتاب به چند دسته تقسیم می شوند ؟

حال کرم های ضدآفتاب خود به دونوع فیزیکی و شیمیایی تقسیم میشوند که هردوی آنها وظیفه انعکاس و انحراف نور خورشید ازروی پوست را دارند . ضدآفتاب های فیزیکی از موادی مانند اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم ساخته شده اند که به راحتی جذب پوست شده و اجازه ورود اشعه فرابنفش بنفش به داخل پوست را نمی‌دهند .بهتر است مقداربیشتری از آن را روی پوست قرار دهید تا اثرگذاری آن بالاتر رود زیرا به هیچ عنوان از موادی که پوست را تحریک می‌کنند ساخته نشده اند .

ضدآفتاب های فیزیکی بیشتر از ضدآفتاب های های شیمیایی به مراقبت نیاز دارند و بهتر است هر دو ساعت یک‌بار تجدید شوند زیرا با عرق کردن و برخورد آن به شال و لباس و… پاک خواهند شد.

اما ضدآفتاب های شیمیایی قوی‌تر از ضدآفتاب‌های فیزیکی هستند و از مواد شیمیایی بیشتری تشکیل شده اند و نسبت به ضدآفتاب های فیزیکی بافت رقیق تری دارند اما چون ضدآب هستند و با برخورد با آب و لباس پاک نمی‌شوند بیشتر مورداستفاده قرار می گیرند .این ضدآفتاب ها اشعه فرابنفش خورشید را منحرف کرده وآن را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کنند .

متاسفانه هنوز هیچ کرم ضدآفتابی وجودندارد که ۱۲ساعت بدون وقفه از پوست انسان مراقبت کند و هردو نوع کرم های ضدآفتاب فیزیکی و شیمیایی هر دوساعت یکبار باید تجدید شوند تا بتوانند وظیفه خود را به خوبی ایفا کنند .

راهنمای خرید کرم ضدآفتاب

کدام یک از کرم های ضدآفتاب را انتخاب کنم ؟

بهتر است متناسب با نوع پوست خود و کارهایی که در طول انجام می دهید اقدام به انتخاب کرم ضدآفتاب کنید . اما بهتراست این را بدانید که اثرگذاری هر دو دسته کرم ضدآفتاب فیزیکی و کرم ضدآفتاب شیمیایی به یک شکل است و بهتر است برای انتخاب ،کرمی را انتخاب کنید که SPF30 و بالاتر را داشته باشد .اما اگر زیاد عرق می‌کنید کرم ضدآفتاب فیزیکی نمی‌تواند نیاز شما را برطرف کند و بهتر است ازکرم ضدآفتاب شیمیایی استفاده کنید .
نکته مهم در استفاده از کرم های ضدآفتاب شیمیایی این است که باید ۳۰ دقیقه قبل از قرارگرفتن در معرض نورخورشید آن را بر روی پوست خود قرار دهید زیرا اثرگذاری این کرم ها بعد از سی دقیقه شروع خواهد شد .

منظور ازSPFچیست ؟

حال سوال اینجاست که منظور از SPF چیست . در واقع SPF به زبان ساده ، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا نورآفتاب پوست را قرمزودچار آفتاب سوختگی کند . برای مثال اگر پوست شما بدون کرم ضدآفتاب در معرض نورخورشید قرار بگیرد و ۳۰ دقیقه طول بکشد تا دچار قرمزی شود ، با وجود کرم ضدآفتاب بر روی پوست این مدت به ۳۰۰ دقیقه افزایش پیداخواهد کرد و در این صورت می‌گوییم این کرم ضدآفتاب دارای SPF30 می‌باشد.

پس نتیجه می گیریم زمانی که شما از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنید مدت زمان بیشتری (حدودا ۱۰برابر) طول می‌کشدتا دچار قرمزی و آفتاب سوختگی پوست شوید.

به صورت کلی کرم های ضدآفتابی که SPF15 تا SPF29را داشته باشند قدرت محافظت متوسطی در برابر اشعه فرابنفش دارند و می توانند ۹۳ درصد از اشعه فرابنفش را مسدود کنند و کرهای ضدآفتابی که SPF30 تا SPF49 را دارند قدرت محافظت خوبی در برابر اشعه فرابنفش داشته و می‌توانند تا ۹۷ درصد از اشعه فرابنفش را مسدود کنند و کرم های ضدآفتاب دارای SPFبالاتر از ۵۰ قدرت محافظت عالی تری دربرابر اشعه فرابنفش خورشید را خواهند داشت و می توانند تا ۹۸ درصد از اشعه فرابنفش نوع B را مسدود کنند . البته این میزان باز هم نسبت به شرایط آب وهوایی و شرایط زندگی نیز می تواند برای برخی افراد تغییر کند .

SPF چیست

چه زمانی بهتر است از کرم ضدآفتاب استفاده کنیم ؟

بهتر است هرروز حتی زمانی که پشت میزکار خود نشسته اید و یا داخل منزل هستید از کرم های ضدآفتاب استفاده کنید .زیرا همانطور که اشاره شد قدرت و انرژی اشعه های فرابنفش نوع A و B بالاست و هرلحظه بدون آن‌که متوجه شوید ممکن است این اشعه به پوست و سلامتی شما آسیب وارد کند . به هر حال به گفته کارشناسان ، در روزهای معمولی که فعالیت زیادی که منجر به تعریق شود را ندارید بهتر است از کرم های ضدآفتاب دارای SPF15 و بالاتر استفاده کنید . اما زمانی که به دلیل فعالیت های زیاد بدن شما دچار تعریق شده و یا حتی هنگام شنا و… بهتر است از ضدآفتاب های دارای SPF30 به بالا استفاده کنید .

حجم استفاده از کرم ضدآفتاب چقدر باید باشد؟

اندازه استفاده از کرم ضدآفتاب متناسب با شرایطی که دارید متفاوت است به صورت معمول در روزهای عادی که در منزل یا سرکار هستید هر دو ساعت به اندازه یک سکه از کرم را به صورت یکنواخت بر روی پوست خود بمالید .اما زمانی که در حال شنا و یا لب ساحل و حتی در ارتفاع هستید به دلیل آنکه اشعه فرابنفش به خوبی توسط جو ، جذب نمی‌شود حجم استفاده از کرم ضد آفتاب خود را هشت برابر کنید .

بهترین کرم ضدآفتاب کدام است ؟

به صورت کلی هیچ کرم ضدآفتابی وجود ندارد که بتواند پوست و بدن شما را به صورت ۱۰۰٪ دربرابر اشعه فرابنفش خورشید محافظت کند . اما سعی کنید متناسب با فعالیت خود از کرم های ضد آفتابی استفاده کنید که ضدآب ، بدون چربی و ضدلک ( کرهای ضدآفتاب ضدلک دارای عصاره شیرین بیان برای پوست های حساس هستند) ، باشند و منافذ پوست را مسدود نکنند تا پوست بتواند نفس بکشد .

نتیجه گیری

انتخاب یک ضدآفتاب مناسب با پوست کارسختی است و بهتر است با آزمون و خطا این کار را انجام دهید. برای مثال اگر پوست حساسی دارید به داروخانه مراجعه کنید و دوالی سه نوع ضدآفتاب را تهیه کنید و با استفاده هرکدام به مدت چند روز متوجه خواهید شد که کدامیک از آن ها می‌تواند برای شما مفید باشد .
همچنین فراموش نکنید که اشعه فرابنفش دارای قدرت انعکاس توسط اجسام است یعنی حتی اگر زیرسایه هم باشید این اشعه توسط اجسامی مانند فلزات و… منعکس شده وبه پوست شما برخورد می‌کند و لازم است در این مواقع نیز از کرم ضدآفتاب استفاده کنید .